• تهران خیابان انقلاب –نرسیده به چهار راه ولی عصر - خ صبای جنوبی – خیابان برادران مظفر
 • تلفن تماس :9-66465355 -021كلينيك تخصصي واريس بيمارستان مدائناستفاده از جديدترين دستگاه هايي درماني بدون درد و عوارض جانبي

آقای دکترمهرداد اقدسی ( فلوشيپ فوق تخصصي عروق)

سايت تخصصي واريس 

www.iranvein.com 

درمان قطعی واریس پا

درمان واریس 

واریس پا چیست؟

واریس پا، رگ های بیرون زده و مارپیچ مانند روی سطح پوست پا است که بخاطر اشکال در عملکرد دریچه های موجود در دیواره وریدها بروز می کنند، این دریچه ها در اصطلاح دریچه های لانه کبوتری خوانده می شوندبیرون زدگی رگهای بدن و متورم شدن آنها علامت بالینی بیماری وریدی است که می تواند خود عاملی برای بروز مشکلات بعدی باشد و نباید از کنار آن به سادگی بگذریم.

در بسیاری از افراد شکل خفیف رگهای واریسی به صورت رگهای عنکبوتی بروز می کند که بیشتر جنبه زیبایی دارد . در برخی افراد هم بروز رگهای واریسی با درد و احساس سنگینی در پا و گاهی مشکلات جدی دیگر توام می شود.

علائم واریس پا

واریس علاوه بر رگ های متورم و برجسته علائم دیگری هم دارد. رگ های واریس قطری معادل 25 میلی متر تا 180 میلی متر می توانند داشته باشند، اما به خاطر داشته باشید تنها قطر رگ بیانگر وخامت اوضاع نیست.

واریس تنها به شکل رگهای برجسته پدیدار نمی شود و علائم واریس بسیار متفاوت هستند.

 • احساس درد، سنگینی در پاها، خستگی
 • سندرم پای بیقرار که به تکان های ناگهانی یا پرش پا بخصوص در زمان خواب گفته میشود و در بسیاری از موارد مانع خواب راحت شبانه می شود.
 • گرفتگی عضلات ساق پا  به خصوص در زمان خواب که گاه به نام رگ به رگ شدن نیز بین مردم شناخته می شود.
 • لک های پوستی در ساق و مچ پا
 • تورم پاها به ویژه تورم اطراف مچ و ساق پا
 • تغییر رنگ پوست پا به خصوص اطراف مچ پا و روی ساق پا
 • خارش پوست در اطراف رگها و روی پا
 • تغییر در ساختار پوست پا مثل پوست چرمی و زمخت
 • زخم استاز یا همان  زخم واریس شدید
 • قرمزی و خشکی در ناحیه ورید های بیرون زده

عکس واریس پا

مجموع عکسهای ذیل واریس در شدت های مختلف را نشان می دهد .

واریس ریشه دار: با فلبکتومی و لیزر واریس درمان می شود

رگ عنکبوتی

 


رگ عنکبوتی

زخم واریس- درمان با لیزر ( تغییر رنگ پوست ماندگار است)


واریس ریشه دار با لیزر درون رگی واریس و فلبکتومی درمان می شود

واریس شدید- درمان با روش لیزر و فلبکتومی


 

به نظر شما آیا درست است که بیماران مبتلا به واریس را از درمان صحیح و کاملا علمی که ظرف کمتر از یک ساعت و بدون نیاز به بیهوشی و بدون نیاز به بستری شدن است محروم کنیم؟

برای درمان تضمینی واریس ابتدا باید نوع واریس پا به خوبی توسط متخصص واریس تشخیص داده شود، به عنوان نمونه برای هر نوع رگی نمی توان از اسکلروتراپی استفاده کرد. اما چگونه شدت واریس تشخیص داده می شود؟

بهترین روش درمان واریس پا، روش لیزر واریس پا می باشد و بیماران در کمترین زمان بهبود می یابند و مشکلات واریسی آن ها حل می شود.

مراحل تشخیص واریس پا

قبل از تصمیم گیری در مورد روش درمانی مناسب معمولا سونوگرافی و دیگر روش های تشخیص واریس انجام می شود اگر رفلاکس وریدی مشخص شود، در واقع بیمار واریس شدید دارد و نیاز به انجام روش های درمانی برای نجات از درد پا و سنگینی است.

سونوگرافی داپلر چیست؟

پس از انجام معاینات بالینی و سوال از بیمار در خصوص سوابق پزشکی و سابقه احتمالی واریس در اعضای خانواده وی نوبت به بررسی عروق می رسد تا بتوان سلامت عروق را به دقت وارسی نمود. این بررسی معمولا با سونوگرافی داپلر به عمل می آید. با انجام سونوگرافی وضعیت جریان  خون در وریدها به دقت بررسی و شرایط وریدی مشخص می شود.

سونوگرافی داپلکس

از این نوع سونوگرافی برای اندازه گیری سرعت جریان خون در رگ ها استفاده می شود. سونوگرافی داپلکس به علت رنگی بودن تصویر واضح تری از ورید ها به متخصص واریس پا نشان می دهد.

ونوگرافی چیست؟

ونوگرافی یکی از این روشهایی است که برای ارزیابی وضعیت ورید مشخص یا سیستم وریدی استفاده میشود.  تشخیص ترومبوز عروق عمقی یا لخته خون در عروق عمقی و رگهای واریسی پیش از جراحی یا مشکلات مادرزادی عروقی ، بررسی عملکرد دریچه های وریدی یا تشخیص انسداد عروقی و وریدی  از جمله مواردی است که ونوگرافی در تشخیص این مشکلات بکار گرفته می شود.

درمان قطعی واریس پا

درمان واریس بسته به شدت و نوع واریس پس از انجام سونوگرافی و تستهای تشخیصی دیگر صورت می گیرد

روشهای متداول مورد استفاده در درمان واریس عبارتند از :

درمان واریس پا با اسکلروتراپی

در این روش  مایع (اسکلروزان) در داخل رگ  واریسی تزریق می شود که باعث تخریب جداره رگ می گردد. رگ تخریب شده به مرور زمان توسط بدن جذب و حذف می شود. این روش برای درمان رگ های عنکبوتی و واریس ریز استفاده می شود .

فوم اسکلروتراپی

مویرگ های قرمز و بنفش و آبی رنگ نازک نزدیک سطح پوست برای سلامتی مشکل آفرین نیستند اما از نظر ظاهری ممکن است موجب ناراحتی و کاهش اعتماد به نفس فرد شوند.

در فوم اسکلروتراپی برای اثر بخشی بهتر، مایع اسکلروزان با گاز CO2 مخلوط می شود و به شکل فوم یکنواخت در می آید. تحقیقات صورت گرفته نتایج بهتری را در استفاده از co2 استریل برای تهیه فوم تزریقی در مقایسه با هوا نشان داده است، فوم تزریقی برهمکنش بهتری با جدار عروق داشته و عوارض کمتری بجای می گذارد. به منظور رعایت حد بالای استانداردهای پزشکی در کلینیک درمان واریس پا از ابتدای سال ۹۲ برای تهیه فوم از گاز co2 استریل شده استفاده می شود.

لیزر واریس عنکبوتی

یکی از تکنولوژی های جدید در درمان واریس عنکبوتی لیزر سطحی است که از روی پوست امواج لیزر به رگ  هدف تابانده می شود و در نهایت بسته شون رگ  و حذف رگ  پیش می آید. طول موجهای مختلف در درمان واریس عنکبوتی استفاده می شوند که یکی از موثرترین انواع لیزر در این خصوص لیزر NdYAG است .

باید خاطر نشان کنیم کار های زیبایی معمولا در چند جلسه با فواصل زمانی معین انجام می شود که طبق نظر پزشک معالج پروتوکل درمانی فرد تعیین می شود.

درمان واریس شدید

یکی از روش های درمان واریس شدید، بستن رگ واریسی است. این روش ها جایگزین جراحی واریس یا همان عمل واریس شده اند و نتایج حاصل از آنها بسیار درخشان و رضایت بخش بوده است. میزان موفقیت این روش 97 درصد است.

نمونه ایی از نتایج درمان را در تصویر دیل می توانید مشاهده کنید.

درمان واریس پا با لیزر

در لیزر واریس از انرژی حرارتی لیزر برای بستن رگ آسیب دیده استفاده می شود. این کار  تحت بی حسی موضعی انجام می شود و بیمار هیچ گونه احساس دردی  نخواهد داشت. بکارگیری روش های درون رگی به عنوان یکی از بهترین گزینه ها در درمان واریس پا شناخته می شوند که برای درمان رگ های برجسته و طنابی بکار می رود.

درمان واریس پا با روش رادیوفرکانسی

روش رادیوفرکانسی یکی از بهترین روش های درمانی جایگزین جراحی درمان واریس پا است که در مراکز درمانی پیشرفته دنیا برای درمان واریس بکار می رود. مزایای این روش که باعث تمایل بیشتر پزشکان و بیماران در انتخاب این روش برای درمان واریس است عبارتند از:

 • بدون نیاز به برش جراحی
 • نداشتن  جای بخیه
 • دوره نقاهت کوتاه
 • عدم نیاز به بیهوشی

این در حالیست که نتایج حاصل و اثر بخشی این روش مشابه جراحی واریس بوده و رضایت بخشی این روش قابل تایید می باشد. دیگر مزیت روش رادیوفرکانسی که آن را گزینه ی مناسب برای مراجعین به ویژه افراد پرمشغله و فعال نموده است عدم نیاز به بستری شدن در بیمارستان  است، به طوریکه ظرف مدت کمتر از یک ساعت، در کلینیک صورت می گیرد و بیمار می تواند با پای خود به منزل برگردد و نیاز به استراحت ندارد. با توجه به کارآمدی و بازده مناسب، این روش و اقبال روز افزون بیماران و پزشکان در بهره جستن از این روش درمانی موثر، دستگاه های متنوعی برای درمان درون رگی در طی سال های اخیر مورد استفاده قرار گرفته اند.

بهترین روش درمان واریس طنابی

ریشه واریس در مورد واریس های ریشه دار یا همان واریس طنابی باید به نحوی بسته شود. راه‌های درمانی مختلفی وجود دارد که بسته به محل ریشه و اندازه آن پس از انجام سونوگرافی و معاینه دقیق حضوری مشخص می شود.

۱-وقتی که ریشه واریس خیلی سطحی و کوتاه باشد فلبکتومی  انجام می‌شود.
۲- اگر ریشه واریس کمتر از ۷ سانتی متر طول داشته باشد لیزر شعاعی ۴۰۰ میکرون برای بستن واریس استفاده می شود.
۳- اگر بیش از ۷ سانتی متر باشد رادیوفرکانسی یا لیزر شعاعی ۶۰۰میکرون
۴-اگر بخواهیم بدون سوزن بیحسی باشد و قطر ریشه کمتر از ۱۰میلیمتر باشد از چسب بافتی استفاده می کنیم.

  

میکرو فلبکتومی

برای درمان رگ های شاخه ای روشی وجود دارد که با بی حسی موضعی و بطور سرپایی انجام می پذیرد. انجام جراحی موضعی برای برداشتن رگ های شاخه ای در صورتی که درگیری رگ های عمقی و ریشه ای وجود نداشته باشد، می تواند راه مناسبی برای درمان رگ های کوچک شاخه ای باشد. در این روش برشی کوچک به اندازه یک عدس ایجاد می شود و برای برطرف کردن ظاهر برجسته رگ ها نزذیک سطح پوست از این روش استفاده می شود.

درمان لیزر واریس در چند جلسه انجام می شود؟

لیزر واریس معمولا در یک جلسه ، در کمتر از یکساعت انجام می شود . در کلینیک واریس دکتر اقدسی با استفاده از روشهای تلفیقی چهارگانه وریدهای واریسی قطور و متورم در یک جلسه درمان می شود . ممکن است دکتر از شما بخواهد یک بار دیگر برای چک نهایی کار درمان واریس پاهایتان مراجعه داشته باشید..


تلفن:

021-66419562

021-22819276-7


about

ساعت فعالیت اورژانس

7 روز هفته و 24 ساعته

گزارش دهي خطاهاي درماني

ثبت اطلاعات

تلفن تماس :

021 -66465355 - 9