• تهران خیابان انقلاب –نرسیده به چهار راه ولی عصر - خ صبای جنوبی – خیابان برادران مظفر
  • تلفن تماس :9-66465355 -021كلينيك تخصصي واريس بيمارستان مدائنسايت تخصصي واريس 

www.iranvein.com 

 

كلينيك فوق تخصصي واريس بيمارستان مدائن

آقای دکترمهرداد اقدسی ( فلوشيپ فوق تخصصي عروق)

 

 ١٥ سال قبل تيم تخصصي وريد بيمارستان با مسئوليت پروفسور اقدسي تشكيل شد. ليزر واريس‌هاي بسيار پيشرفته ،درمان بيماران دچار DVT حاد ، تعبيه استنت لگن و تعبيه فيلتر شكمي (IVC ) مثالهايي از درمانهاي پيشرفته اي است كه در طول اين مدت براي تعداد كثيري از بيماران انجام شده است.

كلينيك فوق تخصصي مدائن يكي از مجهز‌ترين و بروزترين كلينيكهاي آموزشي و درماني بيماريهاي وريدي در خاورميانه است.

كلينيك در اين مدت پذيراي بيماران بسياري از شهرهاي مختلف كشور و از كشورهاي همجوار از جمله آذربايجان، تاجيكستان، بحرين، كويت، عمان و عراق بوده است.

 

فعاليت آموزشي كلينيك  

در سالهاي اخير كارگاههاي آموزشي (workshop) و سمينارهاي تخصصي متعددي به رياست پروفسور اقدسي برگزار شده است كه از جمله آنها سه كنگره سالانه بيماريهاي وريدي بوده كه بطور همزمان و زنده صدها متخصص برجسته به صورت ويدئو كنفرانس با درمان هاي جديد و پيچيده واريس آشنا شدهاند.

 

متخصص واريس

پروفسور مهرداد اقدسي استاد بيماريهاي وريدي در کلینیک فوق تخصصی بیمارستان  روزهای یکشنبه بعدازظهر در کلینیک حضور دارند.

در این کلینیک سونوگرافی تشخیصی و معاینات لازم برای بیماران انجام ودر راستای درمان آنها اقدام می شود.

واريس پا چيست؟

سیستم گردش خون شامل شريان (سرخرگ) و وريد (سياهرگ) است. وریدها عمل برگشت خون به قلب را برعهده دارند. وقتي فشار وريد بالا رفته و پرخون مي شود ظاهر برجسته و مارپيچ پيدا مي‌كند.

 در اصل واریس به رگهای برجسته روي سطح پوست گفته می‌شود. این رگها معمولا نیاز به درمان دارند.

 

واريس عنكبوتي يا رگهای عنکبوتی

بسیاری از افراد دچار واریس خفیف یا همان رگهای عنکبوتی می شوند این رگها در اغلب موارد جنبه زيبايي دارند و مشكلی برای سلامت فرد ایجاد نمی‌کنند.

 

علت واريس

از دلایل شايع زمينه ساز واريس، زمینه خانوادگی، بارداري و اختلالات هورمونی، يبوست، وزن بالا، سيگارکشیدن و شغل را مي توان نام برد.

 

علائم واريس

بروز علائم بیماری نشانگر پیشرفت بیماری است و نیاز به بررسی را گوشزد می کند. نشانه های بیماری واریس عبارتند از:

احساس درد، سنگینی ، خستگي و بي قراري پاها

گرفتگی عضلات ساق پا در زمان استراحت

تغيير رنگ و تورم در مچ پا، خارش پوست، و در موارد شديد زخم اطراف مچ از علائم واريس مي‌باشد.

عکس واريس پا

 

عکسهای ذیل انواع واریس در درجات مختلف پیشرفت بیماری را نشان می دهند.

 

واریس ریشه دار: با فلبکتومی و لیزر واریس درمان می شود

رگ عنکبوتی

 


رگ عنکبوتی

زخم واریس- درمان با لیزر ( تغییر رنگ پوست ماندگار است)


واریس ریشه دار با لیزر درون رگی واریس و فلبکتومی درمان می شود

واریس شدید- درمان با روش لیزر و فلبکتومی


 

بهترین روش درمان واریس پا، روش لیزر واریس پا است. در این روش بیماران در کمترین زمان بهبود می‌یابند و مشکلات ایجاد شده در اثر رگهای واریس رفع می‌شود.

 

تشخيص بيماری واريس پا در كلينيك مدائن

در کلینیک واریس مدائن، متخصص واریس با بررسی شرح حال ، معاينه دقيق مراجعین و انجام همزمان سونوگرافي داپلر رنگي وضعيت بيماري وریدی را مشخص و بهترين روش درماني را به اطلاع بیمار مي رساند. در موارد خاصي كه احتمال مشكلات عروقي در لگن وجود داشته باشد  با استفاده از سونوگرافي درون رگي يا IVUS  و يا انجام ونوگرافي در بيمارستان تشخيص قطعي شدت و منشا بيماري داده مي‌شود.

 

 

سونوگرافی داپلر چيست ؟

برای پزشک سونوگرافی داپلر دستگاه پيشرفته اي است كه اطلاعات دقيقي از چگونگي جريان خون را برای پزشک مشخص می کند. بر اساس نتیجه سونوگرافی، پزشک می تواند ارزیابی كاملي از سلامتی و يا نارسايي  وريد بعمل آورد. 

ونوگرافی چيست؟

روشي مشابه آنژيوگرافي قلب است كه انسداد وريدي و لخته هاي داخل رگ در این روش با کمک اشعه ایکس ارزیابی می‌شوند.

 

درمان واريس پا

درمان واریس برای انواع واریس با توجه به شدت بیماری و محل ایجاد رگهای متورم متفاوت است البته انتظارات بیماران از درمان هم در انتخاب روش مناسب حائز اهمیت است. در اينجا خلاصه اي از روشهاي درمان  واريس وكاربردآنها توضيح داده مي‌شود.

 

اسکلروتراپی يا تزريق واريس

بهترين روش برطرف كردن عروق ريز عنكبوتي، تزريق است. در این روش دارو به حالت مايع و يا. فوم در داخل رگ واریسی تزریق و باعث تخریب جداره رگ می‌گردد. رگ تخریب شده به مرور زمان توسط بدن جذب شده و از بین می‌رود. تعداد جلسات مورد نياز معمولا  ٢ تا٣ جلسه به فاصله يك ماه خواهد بود

 

فوم اسکلروتراپی چيست ؟

در فوم اسکلروتراپی برای اثر بخشی بهتر، داروی تزریقی با گاز CO2 مخلوط می‌شود و به شکل فوم خامه ای شکل در می‌آید. تحقیقات ، نتایج بهتری را در استفاده از co2 استریل به جای هوا برای تهیه فوم تزریقی نشان داده است، فوم تزریقی به جدار عروق راحتتر مماس می شود و عوارض کمتری بجای می‌گذارد. به منظور رعایت حد بالای استانداردهای پزشکی در کلینیک درمان واریس پا از ابتدای سال ۹۲ برای تهیه فوم از گاز co2 استریل شده استفاده می‌شود.

 

ليزر واريس عنکبوتی

یکی از تکنولوژی های جدید در درمان واریس عنکبوتی، لیزر مویرگی است که با کمک نسل جدیدی از لیزهای پوستی رنگدانه هموگلوبین خون در رگها توسط لیزر هدف قرار می‌گیرد با انتقال حرارت از خون به جدار مویرگها، رگ با حرارت کوچک می شود و بدن رگ سوزانده شده را جذب می‌کند. طول موجهای مختلف در درمان واریس عنکبوتی استفاده می‌شوند که یکی از موثرترین آنها در این خصوص لیزر  NdYAG است .

تعداد جلسات معمولا ٢-٣.جلسه به فاصله ٤-٦ هفته خواهد بود

 

درمان سريع واريس

برخی از مراجعین تمايل دارند كه واريس پاي آنها در يك روز بطور قطعي و كامل درمان شود.

 برای نمونه  ورزشكاراني كه مسابقه دارند ، افراديكه برای استخدام در یک ارگان قرار است معاینه پزشکی شوند و یا بیمارانی که از کشورهای خارجی یا شهرهای دیگر ایران به تهران می آیند و محدودیت زمانی دارند در خواست درمان فوری رگهای واریسی را دارند. بهمین دلیل  پروفسور اقدسي فلوشیپ تخصصی قلب و بیماریهای وریدی روشی را ابداع کرده اند  كه در آن از چهار روش ليزر، فلبكتومي ليزري، تزريق و ميكروفلبكتومي استفاده می شود و با این تکنیک  در یک جلسه   نتايج درخشان حاصل از درمان  مشخص می‌شود. .

 

ليزر واريس

در لیزر درون رگی  واریس از انرژی حرارتی لیزر برای بستن رگ آسیب دیده استفاده می‌شود. این کار با بی حسی موضعی انجام می‌شود. روش های درون رگی یکی از بهترین گزینه ها در درمان رگهای واریسی برجسته هستند. .

 

راديوفرکانسی در درمان واريسRF 

روش رادیوفرکانسی  مانند ليزر از روشهاي سرپايی است و با بيحسي موضعي انجام مي گیرد. تفاوت لیزر و رادیوفرکوئنسی عمدتا تكنيكي است. در رگهاي واريسي كوتاه  عملكرد ليزر شعاعي بهتر است ورگ های واریسی بلند بهتر است با RF درمان شوند.

مقايسه عمل واريس وليزر اندوواسكولار واريس

درمان واریس با لیزر درون رگی  تیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. درمان بیمار حدودا یکساعت زمان می برد. این روش در کلینیک به صورت سرپائی انجام می شود و نیاز به بیهوشی ندارد .

به دلیل نداشتن برش جراحی نگرانی بابت خونریزی و عفونت ذر این روش نیست.جای بخیه ای هم روی پوست نمی‌ماند .

در کلینیک، بیمار را بیهوش نمی‌کنند و بنابراین لیزر واریس عوارض بیهوشی را ندارد. نیازی به استراحت در منزل نیست و حضور در محل کار بعد از درمان بلا مانع است.

با توجه به موثر بودن این روش پزشکان گرایش بیشتری برای درمان واریس به روشهای درون رگی دارند.

 

بهترين روش درمان واريس طنابی

رگ واریسی در مورد واریس های طنابی و ریشه دار باید به نحوی بسته شود. راه‌های درمانی مختلفی وجود دارد که بسته به محل رگ  و اندازه آن پس از انجام سونوگرافی و معاینه دقیق حضوری مشخص می شود.

۱-وقتی که رگهای واریس کوتاه ونزدیک به سطح پوست باشد فلبکتومی  انجام می‌شود.

۲- اگر ریشه واریس کمتر از ۷ سانتی متر طول داشته باشد لیزر شعاعی ۴۰۰ میکرون برای بستن واریس استفاده می شود.

۳- اگر بیش از ۷ سانتی متر باشد رادیوفرکانسی یا لیزر شعاعی ۶۰۰میکرون

۴-اگر بخواهیم بدون سوزن بیحسی باشد و قطر ریشه کمتر از ۱۰میلیمتر باشد از چسب بافتی استفاده می کنیم

 

ميکرو فلبکتومی

 

ميكروفلبكتومي نوعي جراحي ریز است كه  در جهت تكميل درمان و براي برطرف كردن سر شاخه هاي برجسته  واريس انجام مي پذيرد  در اين روش پس از بي حسي موضعي برش بسيار كوچكي در محل برجستگي پوست داده و با ابزار جراحي ظريفي بنام هوك  قسمت سطحي شاخه واريسي خارج ميشود

 

  

 

جوراب واريس چه فايده اي دارد ؟

جوراب واريس انواع مختلفي دارد نوع پيشگيري ان كه جوراب زير زانو كلاس يك است در مشاغل خاصي مانند معلمي پرستاري و مانند آن از خستگي و ورم پا جلوگيري ميكند و هم مانع بروز بيماري واريس ميشود.

جورابهاي با فشار بيشتر كلاس دو براي بيماران ميتلا به واريس توصيه ميشود در بيماران مبتلا به لخته يا بيماران لنفاوي انواع ديگري از جوراب واريس پيشنهاد ميشود.

دارو درماني قرص  پماد و اسپري واريس

داروهاي مختلفي با منشا گياهي به منظور تقويت جداره وريدها و كاهش التهاب آنها  در داروخانه ها موجود است كه اغلب بدون نسخه قابل تهيه هستند. از ميان انها مي توان  به كپسول دافلون ، قرص و پماد ونوويتال  اشاره كرد .

اثر اين داروها  بيشتر بصورت كاهش علائم بيماري است. و در كنار درمانهاي كلاسيك واريس طنابي و عنكبوتي  مصرف ميشوند.

لخته شدن خون در پا  dvt

بيماري خطرناك و نسبتا شايعي است. كه بعلل مختلفي اتفاق ميافتد مانند

مصرف قرصهاي استروژني

بارداري

بي حركتي طولاني

ارثي

جراحيهاي بزرگ مانند جراحي ديسك كمر و جراحي لگن

سفر هوايي طولاني مدت

سرطان

لخته شدن خون در پا در بارداري

در بارداري احتمال لخته شدن خون در پا بيشتر ميشود. به همين دليل  قبل از اقدام به بارداري توسط پزشك متخصص زنان  و قلب و عروق  بايستي اين احتمال بررسي و  در صورت نياز پيشگيري لازم بعمل مي آيد. احتياطات مهم عبارتند از

١- قبل از بارداري وزن اضافه كنترل شود.

٢- قبل از بارداري واريس طنابي درمان شود

٣- سيگار قطع شود.

٤- در طول بارداري از اضافه وزن غير متعارف پيشگيري شود.

٥- در طول بارداري و تا شش هفته بعد از زايمان تحرك مناسب داشته و مايعات كافي نوشيده شود

 

تلفن:

021-66419562

021-22819276-7 

about

ساعت فعالیت اورژانس

7 روز هفته و 24 ساعته

گزارش دهي خطاهاي درماني

ثبت اطلاعات

تلفن تماس :

021 -66465355 - 9